Kousací silikonové korále – stimm toys

Kousací silikonové korále – stimm toys

Před nějakým časem jsem se dostala k něčemu, co je v zahraničí označováno jako stimm toys. U nás se dají sehnat pod pojmy kojící korále, kousací silikonové korále.

Řekla bych, že název v češtině je velmi zavádějící. I malá mimča se s nimi zabavují nejenom při kojení a i pro malá mimina jsou to především stimulační hračky. Jsou to prostě kousací silikonové korále. To už samo o sobě říká hodně.

Obsah

Úvod

Jelikož se v ČR asi ani nedělají autistické hračky a pomůcky, bylo první hledání trochu náročnější. Tím spíš, že jsem si v jednom U.S. obchodě vybrala silikonové růžičky a peříčka a pak zjistila, že nedodávají do Evropy. V jiném obchodě by pak dovoz výrazně převážil cenu korálků.

Rozhodla jsem se tedy hledat. Našla jsem, že se tyto korále v ČR prodávají také, ale buď byly strašně předražené nebo neměly mnou vybrané tvary.

Strávila jsem tedy pár hodin na google než jsem našla přesně ty „ony“ růžičky ve správné velikosti a barvě. Měli je ve třech obchodech a jeden stihli ukončit dřív, než jsem objednala. Nakonec se mi povedlo je najít a k nim jsem přikoupila ještě 100 ks silikonových korálků (kuličky, 12 mm) různých barev, protože jsem se nemohla rozhodnout nad tou správnou barevnou a tvarovou kombinací. Nakonec mi to vyšlo na tři náhrdelníky a jeden náramek.

barevné kousací silikonové korále položené na stole
První pokus vypadal takto a vzhledově zůstaly už stejné. Pouze jutový provázek jssm změnila na bavlněný.

První dojmy

Zprvu jsem byla hodně rozpačitá. Náhrdelníky nenosím – překáží, škrábou atd. Náramky nenosím už vůbec a zvyknout si na sportovní hodinky bylo náročné a ani po osmi letech každodenního nošení s nimi nejsem zcela ztotožněná. Prstýnky nenávidím a nesnesu vůbec.

Jako bonus jsem zjistila, že korálky šíleně tahají za vlasy, což je s mojí „vlasovou citlivostí“ jako kdyby mne někdo neustále bodal do hlavy. První zvolená šnůrka škrábala a ani ta, co mám nyní není nejlepší.

Udělala jsem tedy pár úprav. Korálky jsem navlékla na bavlněnou šňůrku a nechala dost volného prostoru na krku, aby žádné korálky nebyly ve vlasech a výrobek se dal přetáhnout přes hlavu. To poslední, co chci je ještě nějaké zapinání. Tohle nastavení je zatím optimální.

Každodenní nošení

Moje a přítelova reakce byla, zda tohle chci nosit na veřejnost, když to vypadá jako korále pro děti. Když si ale nevezmu ty růžové, tak vypadají jemně a decentně. Dokonce mi byly i pochváleny.

Náramek pořád nezvládám nosit, ale hodí se, kdyz vím, že budu ve velkém stresu. Ohlodávat korále při pohovoru nemůžu, ale nikdo už nevidí, že si pod stolem hraju s náramkem.

Efekt

Kousací silikonové korále se mi skvěle osvědčily ve stresu, protože jsou na omak hebké a dají se mačkat a protáčet mezi prsty a to je uklidňující. Příjemné barvy jsou skvělé i vizuálně – dají se sehnat i v zářivých barvách.

Při práci na PC jsem si přestala ničit zuby okusováním sklenice. Nebo ničit sportovní láhev okusováním silikonového pítka. Také se značně snížilo množství „svačinek“, které u PC sním, protože mám na „něco“ chuť. Přestala jsem si tak často i rozlévat pití po stole.

Daří se mi při práci mnohem lépe soustředit a nekoušu si ani rty. Respektive ne tolik.

Během řízení auta jsem klidnější, soustředěnější a snáze filtruju nepodstatné detaily a mozek se mi tolik nepřehlcuje.

Občas není zcela ok dlouhodobé kousání předními zuby, kde mám zničenou sklovinu a žvýkám tedy jinými zuby. Růžičky jsou profilované, takže se dá kousat různými způsoby a lze kousat tak, aby korálky vrzaly (lze kousat i bez vrzání).

Jelikož je mi ze žvýkaček zle a mám tendenci je polykat, tak tohle je pro mne skvělá alternativa a občas korálky používám skutečně jako žvýkačku.

Výdrž

Nevím kolik vydrží, ale u růžiček psali, že jsou pro lehké žvýkače. Při intenzivním používání je samozřejmě možně je rozkousat napadrť.

Pro mne je to dostačující. Spíše je převaluju v puse, tlačím si jimi na dásně a lehce žvýkám. Líbí se mi, jak pruží.

Údržba

Údržba korálků je snadná. V podstatě je to totéž jako menstruační kalíšek. Je tedy možné je vyvařit a zlikvidovat tak všechno živé.

Doporučuji je jednou za čas zkontrolovat a vyměnit poškozené korálky. Můžete je omylem spolknout a mohou se v nich držet bakterie.

To samé se šňůrkou. Ta se dá udržovat hůře a je tedy vhodné ji častěji měnit.

Náramky moc kousat nedoporučuji, protože se během dne hůře drží v čistotě.

Pokud je to potřeba, stačí je opláchnout pod tekoucí vodou. V nejhorším případě použít desinfekci. Mýdlo sice používám, ale podle některých zdrojů poškozuje silikon a navíc se zbytky mýdla mohou zachytit ve šnůrce a korálky tak budou chutnat mýdlem.

Závěr

Zatím je mám celkem krátce, ale okolí na ně nereaguje nijak negativně. Žen, které si hrají s vlastními šperky je velké množství. Pokud Vás tedy někdo nepřistihne ve fázi zuřivého žvýkání, měli (budeme genderově korektní) byste být „v suchu“.

Jejich použití hodlám i nadále testovat, zkoušet rozšiřovat jejich použití a zkoumat reakce okolí. Zatím mám nachystanou výmluvu, že se snažím odnaučit kousat rty/nehty a tohle mi pomáhá si odvyknout. Není to lež a je to přijatelné.

Kde jsem kousací silikonové korále nakupovala?

Reklamu nedělám proto, že bych z toho něco měla. Odkaz sem píšu proto, že by se to někomu z vás mohlo hodit a ušetřit tak dlouhé hledání.

První obchod je nejlevnější korálky. U nich jsem kupovala růžičky a karamboly (ty podlouhlé korálky). Mají velmi rychlé dodání.

Druhý z nich je tvorboshop . Mají velký výběr nejenom silikonových korálků. Dají se u nich pořídit motýlci, ježečci, písmena a další korálky. Velký výběr barev.

 

No Comments

Add your comment